KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře.
GASK – Galerie Středočeského kraje
Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. 
Autor / zdroj foto: GASK – Galerie Středočeského kraje

GASK – Galerie Středočeského kraje / Kutná Hora

Galerie Středočeského kraje sídlí v prostorách bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Svou sbírkou i výstavním programem se zaměřuje na výtvarné umění 20. a 21. století. Poskytuje rovněž široké zázemí badatelům, konferencím a symposiím.

V prostorách tří traktů ve dvou patrech probíhají většinou proměnné výstavy. V přízemí koleje můžete zhlédnout díla mladých umělců, a to jak autorů pracujících s tradičními výtvarnými médii, jako je malba, kresba, socha nebo instalace, tak i experimentální práce, využívající nejnovější technologické a vědecké poznatky v audiovizuální a multimediální oblasti spojující VJ-ing, videomapping  a zvukové či světelné interaktivní sochařství. V souvislosti s designovým obchodem tu má své pevné místo i český design, oscilující na pomezí volného umění, situovaný do prostoru nazvaného Whitebox.

GASK představuje moderní i současné umění citlivě a inspirativně komponovanými expozicemi. Navazuje na poslání Jezuitské koleje jako domu vzdělání tím, že sbírkový fond a veškerý program měří podle autentické pravdivosti svědectví a zprostředkovává jejich sdělení v podobě co nejbližší dnešnímu člověku. Lektorské centrum k výstavám připravuje programy a workshopy ve stejném duchu. Poskytuje rovněž široké zázemí badatelům, konferencím a symposiím.


Stavy mysli / Za obrazem
Jedinečně koncipována sbírková prezentace, která v roce 2015 vyhrála prestižní národní cenu Gloria musaealis. Expozice je obohacena dlouhodobými zápůjčkami a nově vybranými aforismy k jednotlivým okruhům. Půjde také o tzv. „intervence“, neboli dílčí průniky tvorby současných umělců, které budou reflektovat konkrétní tematické okruhy jinak, než cestou „klasické“ sochy či závěsného obrazu. Jde například o prostorovou instalaci či elektronická média, tvůrčí prostředky bytostně spjaté s dnešní tvůrčí citlivostí.

Alej světců
Prohlédněte si díla současných sochařů, která na zdech vstupní přízemní chodby galerie vytváří podnětný dialog mezi velkorysými barokními prostory a plastickým projevem dneška.


Z historie
Jako instituce vznikla v roce 1963 pod názvem Středočeská galerie. V letech 1990–2009 pokračovala v činnosti pod názvem České muzeum výtvarných umění v Praze. Galerií Středočeského kraje se stala v roce 2009. Z původně regionální instituce, která měnila název i sídlo, vznikla jedna z největších galerií v České republice.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu galerie.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.