KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum kutnohorské čokolády a čokoládovna.
Muzeum kutnohorské čokolády a čokoládovna
Muzeum kutnohorské čokolády a čokoládovna. 
Autor / zdroj foto: Muzeum kutnohorské čokolády a čokoládovna

Muzeum kutnohorské čokolády a čokoládovna / Kutná Hora

Muzeum kutnohorské čokolády je nejmenším svého druhu na světě. Založila jej partička nadšenců a milovníků čokolády na jaře roku 2016. Můžete tady vidět jedinečnou expozici věnovanou dějinám kutnohorské čokoládovny, která patřila před druhou světovou válkou k těm nejlepším na světě. Dokonce můžete přivonět i k originálním, dosud nesnědeným čokoládám! Těm nejstarším bude již téměř sto let...

V muzeu můžete také zakoupit ty nejlepší čokolády na světě. Muzeum si zakládá na tom, že všechny čokolády jsou osobně přechutnané a ručí tak za jejich vysokou kvalitu a jedinečnou chuť!

Muzeum nabízí čokolády od malých manufaktur, které opakovaně vyhrávají různé čokoládové soutěže, zejména Academy of Chocolate v Londýně, International Chocolate awards a Great Taste.

Muzeum umožňuje rovněž degustace pro veřejnost, firmy i školy. Součástí degustace je povídání o historii čokolády, pěstování, výrobě a hlavně velká ochutnávka nejlepších čokolád světa.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu muzea.


Dějiny kutnohorské čokolády
1918
Kutnohorská čokoládovna Koukol a Michera byla založena již v roce 1918. Pod značkou Lidka vyvážela čokolády a bonbóny do celého světa – všude od Ameriky, přes Palestinu, všechny britské kolonie i do celé Evropy.

Nejlepší čokoláda na světě
Lidka nebyla obyčejná čokoláda, byla nejlepší čokoláda na světě! Dokonce 2x za sebou vyhrála zlatou medaili na světové soutěži! Zakladatelé čokoládovny Zdeněk Koukol a Eduard Michera velice dobře rozuměli svému řemeslu a čokoládu vyráběli rádi a poctivě.

1948
V roce 1948 ale došlo ke znárodnění čokoládovny, výroba se začala postupně omezovat, zakladatel továrny musel emigrovat a začal se blížit konec slavné éry československého čokoládového průmyslu...

1958
Čokoládovna, která vyráběla více než 5000 druhů bonbónů, zaměstnávala na 500 zaměstnanců a exportovala úspěšně do celého světa, po roce 1958 zanikla.

Diana, Orion a Nestlé
V rámci vzniku specializovaných národních podniků se pod značkou Lidka (bez původních receptur, ty zakladatelé továrny nikdy komunistům nedali) začaly čokolády a bonbóny vyrábět v Modřanech (Orion), v čokoládovně ve Velimi a v Dianě Děčín. Odtud si Lidku mohou pamatovat ještě mnozí z vás...
To, co zbylo z kutnohorské čokoládovny, odkoupilo Nestlé. Čokoláda Lidka se léta nevyráběla a vypadalo to, že už se nejspíš nikdy vyrábět nebude.

2018
100 let od založení a 60 let po uzavření čokoládovny se výrobu čokolády Lidka v Kutné Hoře podařilo obnovit. Čokoládovna už nemá 500 zaměstnanců, ale pouhé 2. Vyrábí pro vás čokolády s láskou od kakaového bobu až po tabulku a chce, stejně jako zakladatelé továrny, z těch nejkvalitnějších surovin vyrábět tu nejlepší čokoládu na světě.

2019
Kutnohorská čokoláda Lidka opět vítězí. Pouhého půl roku od obnovení výroby vyhrála první bronzovou medaili na Academy of Chocolate v Londýně.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.