KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Popis: Kačina, vpravo pavilón zámecké kaple a divadla.
Kačina, vpravo pavilón zámecké kaple a divadla.
Autor / zdroj: nzm.cz

Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Česku

KUTNÁ HORA

Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v České republice. Zámecké expozice nabízejí možnost seznámit se s historií rodu Chotků, obdivovat architektonické krásy Kačiny. Zámek vám nabízí několik prohlídkových okruhů.

1. trasa
Hospodářské zázemí zámku - konírna, kuchyně, lednice, sklepy, prádelna, spižírna, truhlárna, mlýny v Novodvorském panství.
Časy prohlídek: v sudé hodiny 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 hodin 

2. trasa
Zámecké interiéry aneb Chotkové a jejich panství Nové Dvory - dějiny rodu Chotků a jejich panství Nové Dvory, životní styl šlechty v 19. a 20. století, třináct empírových komnat.
Časy prohlídek: v každou celou hodinu od 9:00 do 16:00 hodin
Trasa 2 je bezbariérová. 

3. trasa
Chotkovská knihovna - nejkrásnější empírová knihovna v Čechách, divadlo, kaple, venkov ve výtvarném umění, cesta k léku, zámecká oranžerie, zahrada léčivých rostlin, zeleninová zahrádka, České lidové kroje na grafických listech
Časy prohlídek: v každou celou hodinu od 9:00 do 16:00 hodin

4. trasa
Výstavní okruh
V rámci okruhu jsou k vidění aktuální výstavy: Babiččiny kočárky, Království včel, R. K. Chotek, Mravenčení, Příliš křehké vztahy, Tváře zemědělství, Rozkulačeno, Modely lidových staveb, Chotkovské parky
Časy prohlídek: v liché hodiny 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 hodin 

Zámecký park
Zámecký park na Kačině je starší než samotný zámek. Již roku 1789 v souvislosti s přípravou staveniště zámku byla provedena řada terénních úprav a položeny základy parku. Projekt kačinské zámecké zahrady vypracoval významný vídeňský botanik N. J. Jacquin (1727-1817), ředitel císařské zahrady v Schrönbrunnu. Původní dubiny a bory byly v kačinském parku postupně doplňovány dalšími druhy dřevin. Od počátku 70. let 18. století sem Chotkové nechali dovážet a vysazovat cizokrajné dřeviny. Tak se na Kačinu dostaly tyrolské modříny, ale i kaštanovníky, akáty či pinie nebo moruše.

Zámecký park na Kačině však počátkem 19. století postupně získával jinou podobu díky drobným zahradním stavbám, které vtiskly anglickému parku romantický ráz. V parku byly budovány letohrady, klidná zákoutí na Kamajce a Libuši, zřizovány umělé ostrůvky na rybníku, vysazovány aleje atd. Na přelomu 18. a 19. století vzniklo přímo na Kačině také zahradnictví, ve třicátých letech 19. století tu byla vystavěna i oranžerie. Zahradnictví sloužilo k zásobování zámku květinami, schraňovalo také citrusy a další exotické rostliny v zimním období. Dodávalo na zámecký stůl i čerstvé ovoce a zeleninu. Dnes je součástí parku i skleník a zahrada léčivých rostlin. V zahradě najdete více než stovku botanických druhů rostlin, pěstovaných již od středověku v klášterních zahradách či v zahradách lékárníků.

Zámecký park je přístupný po celý rok bez poplatku.

Na zámku Kačina sídlí také Muzeum českého venkova, pobočka Národního zemědělského muzea.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu kacina.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

HISTORIE9. srpna 1791

nechal císař Leopold II. z Vídně do Prahy převézt nejstarší a nejvzácnější z českých korunovačních klenotů - svatováclavskou korunu.

VYNÁLEZY9. srpna 1896

předvedl Albert Schiller v Brně první kinematografické představení, půl roku po prvním filmovém představení na světě.

ZAJÍMAVOSTI9. srpna 1974

Richard Nixon jako první prezident USA rezignoval na svou funkci a do úřadu nastoupil Gerald Ford.

POZVÁNKA OBRAZEM