Zámek Kačina / Kutná Hora
Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v České republice. Zámecké expozice nabízejí možnost seznámit se s historií rodu Chotků, obdivovat architektonické krásy Kačiny. Zámek vám nabízí několik prohlídkových okruhů.
1. trasa
Hospodářské zázemí zámku - konírna, kuchyně, lednice, sklepy, prádelna, spižírna, truhlárna, mlýny v Novodvorském panství.
Časy prohlídek: v sudé hodiny 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 hodin
2. trasa
Zámecké interiéry aneb Chotkové a jejich panství Nové Dvory - dějiny rodu Chotků a jejich panství Nové Dvory, životní styl šlechty v 19. a 20. století, třináct empírových komnat.
Časy prohlídek: v každou celou hodinu od 9:00 do 16:00 hodin
Trasa 2 je bezbariérová.
3. trasa
Chotkovská knihovna - nejkrásnější empírová knihovna v Čechách, divadlo, kaple, venkov ve výtvarném umění, cesta k léku, zámecká oranžerie, zahrada léčivých rostlin, zeleninová zahrádka, České lidové kroje na grafických listech
Časy prohlídek: v každou celou hodinu od 9:00 do 16:00 hodin
4. trasa
Výstavní okruh
V rámci okruhu jsou k vidění aktuální výstavy: Babiččiny kočárky, Království včel, R. K. Chotek, Mravenčení, Příliš křehké vztahy, Tváře zemědělství, Rozkulačeno, Modely lidových staveb, Chotkovské parky
Časy prohlídek: v liché hodiny 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 hodin
Zámecký park
Zámecký park na Kačině je starší než samotný zámek. Již roku 1789 v souvislosti s přípravou staveniště zámku byla provedena řada terénních úprav a položeny základy parku. Projekt kačinské zámecké zahrady vypracoval významný vídeňský botanik N. J. Jacquin (1727-1817), ředitel císařské zahrady v Schrönbrunnu. Původní dubiny a bory byly v kačinském parku postupně doplňovány dalšími druhy dřevin. Od počátku 70. let 18. století sem Chotkové nechali dovážet a vysazovat cizokrajné dřeviny. Tak se na Kačinu dostaly tyrolské modříny, ale i kaštanovníky, akáty či pinie nebo moruše.
Zámecký park na Kačině však počátkem 19. století postupně získával jinou podobu díky drobným zahradním stavbám, které vtiskly anglickému parku romantický ráz. V parku byly budovány letohrady, klidná zákoutí na Kamajce a Libuši, zřizovány umělé ostrůvky na rybníku, vysazovány aleje atd. Na přelomu 18. a 19. století vzniklo přímo na Kačině také zahradnictví, ve třicátých letech 19. století tu byla vystavěna i oranžerie. Zahradnictví sloužilo k zásobování zámku květinami, schraňovalo také citrusy a další exotické rostliny v zimním období. Dodávalo na zámecký stůl i čerstvé ovoce a zeleninu. Dnes je součástí parku i skleník a zahrada léčivých rostlin. V zahradě najdete více než stovku botanických druhů rostlin, pěstovaných již od středověku v klášterních zahradách či v zahradách lékárníků.
Zámecký park je přístupný po celý rok bez poplatku.
Na zámku Kačina sídlí také Muzeum českého venkova, pobočka Národního zemědělského muzea.
Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu zámku Kačina.