AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Evropští architekti představili rozpracované návrhy mrakodrapu na Nové Karolině
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Ostrava

Architekti z pěti mezinárodních studií prezentovali své pracovní návrhy budoucího vzhledu mrakodrapu členům poroty, která bude rozhodovat o vítězném řešení. Workshop se konal v budově GATE Nová Karolina s výhledem na přilehlé území tzv. Slzy, kde bude mrakodrap stát. Finální návrhy musí architekti odevzdat v únoru 2024, v průběhu března pak porota rozhodne o vítězi soutěže nazvané „Ostrava Towers Complex“.

Každé studio mělo 90 minut na prezentaci svého návrhu a diskusi se členy poroty i dalšími účastníky workshopu, mezi nimiž byli také zástupci obchodního centra Forum Nová Karolina či statutárního města Ostravy. „Schválené podmínky soutěže neumožňují zveřejnit jména studií do doby, než vyhlásíme výsledky, v každém případě se jedná o renomované architekty, jejichž rukopis najdeme v mnoha světových metropolích. Svou erudici účastníci potvrdili v prezentacích, které byly pečlivě připravené, vycházely z detailních analýz předmětného území i jeho okolí. Podnětná byla také diskuse o možných dopravních řešeních týkajících se odbočení z Frýdlantských mostů k Nové Karolině,“ zhodnotil průběh workshopu partner a zakladatel společnosti RT TORAX Tomáš Häring.

Kromě zástupců společnosti RT TORAX, která je investorem projektu, zasedají v porotě významní architekti působící v Česku i v zahraničí – Eva Le Peutrec, Jan Magasanik, Michal Sedláček, Jakub Klaška, Tomáš Bindr či David Kotek. „Chceme postavit stavbu světového formátu, která se stane pro Ostravu ikonickou. Zároveň je pro nás důležité, aby budova kooperovala se svým okolím a odpovídala potřebám tohoto dynamicky se rozvíjejícího města. Proto nás těší, že v porotě jsou jak osobnosti reprezentující světovou architekturu, tak ostravští architekti mající detailní znalost místního kontextu. Společně poskytli zúčastněným ateliérům cennou zpětnou vazbu na jejich návrhy a diskutovali preferované varianty i případné limity,“ uvedl Tomáš Häring.

Mezi ústřední témata prezentací a následných diskusí patřilo propojení nové budovy s okolím, tj. Forem Nová Karolina, kancelářským komplexem GATE Nová Karolina, ale také s historickým centrem Ostravy a Dolní oblastí Vítkovice. Výsledné řešení má být co nejvíce propustné a umožnit pohodlný pohyb chodců a cyklistů v tomto území. „Za vedení Ostravy oceňuji, že architekti chtějí začlenit Novou Karolinu do širšího okolí tak, aby se stala integrální součástí našeho města. Vítám, že se soutěže účastní věhlasná studia a projekt se posouvá kupředu,“ řekl primátor Ostravy Jan Dohnal. 

V projektu Ostrava Towers se počítá s vybudováním rezidenční části s byty, ale také s kancelářemi, vyhlídkou, hotelem, SPA, kongresovými prostory, restaurací či obchody. „Využití, které mrakodrap nabídne, reflektuje potřeby Ostravy. Při definování výměr pro jednotlivé funkce jsme vycházeli z podrobných analýz a výsledné řešení je navrženo tak, aby byl projekt životaschopný. Například kanceláře a obchody tvoří menší část plochy s ohledem na sousední byznysový komplex GATE Nová Karolina a obchodní centrum. Se zástupci Fora Nová Karolina jsme v kontaktu a jsem velice rád, že se zúčastnili soutěžního workshopu. Jsme připraveni naše kroky vzájemně koordinovat, aby obě budovy fungovaly v symbióze,“ uzavřel Tomáš Häring.

Autor / zdroj: Michaela Vávrová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.